off

Temel Cilt Bakımı

cilt

Söz konusu güzellik olunca hepimiz için akan sular duruyor.Cilt bakımı ise güzelliğin belki de en önemli faktörü.

Gençken akne, siyah nokta gibi sorunlar başımızı ağrıtırken,yaş aldıkça en önemli sorunumuz kırışıklar oluyor. Elbette herkes gibi bizim decildimiz kırışacak ama bakımla bu süreci erteleyebiliriz. Peki cildimizi temiz,genç, sağlıklı tutabilmek için neler yapabiliriz?

En önemli faktör belki de cilt temizliği. Aşırı makyajyapıyorsanız ve bunu temizlemeden yatağa giriyorsanız sivilce ve siyahnoktalarla yakında savaşmaya başlayacaksınız demektir. Ayrıca temizlenmemiş bir cilt erkenyaşlanır ve canlılığını yitirir.

O yüzden cilt tipinize uygun bir temizleyici ve tonik edinmenizitavsiye ederim. Belki diğerlerine göre biraz daha pahalı olabilir amadermokozmetik ürünler kullanmanız cildinizin daha az kimyasala maruz kalmasıiçin oldukça önemli.

Daha sonra uygun bir nemlendirici ve gece yatarken de gece kremisürmeniz belki de en rutin ve en gerekli olan aşamalar. Ben cildime gündüzkremi sürmeyi bazen ihmal etsem de gece kremini mutlaka kullanıyorum çünkü ciltkendisini en güzel gece yeniliyor.

Bunun dışında cildi dıştan olduğu kadar içten beslemek de bir okadar önemli. Bol su içtiğimiz, taze sebze, meyveye önem verdiğimiz, şekeriazalttığımız bir diyeti hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Benim sizenaçizane tavsiyem ise gece yatarken bir bardak süt içmeniz olacak. Bir süresonra cildinizdeki ışıltıyı fark edeceksiniz.

Güneş de cildi yaşlandıran en önemli faktörlerden. Mutlaka güneş kremi kullanın. Hatta artık kapatıcı özellikte olan bir çok güneş koruyucu var. bir taşla iki kuş yani :)

Ayrıca yüz yogasını günde bir defa yaparsanız sarkmalara engelolursunuz. Buna ek olarak iki tane çay kaşığı kullanarak yüzünüze kaşık masajıyapın. Youtube’da bununla ilgili bir çok video var.

Kullandığım cilt bakım ürünlerine bir sonraki yazımda değineceğim.

Sağlıcakla kalın…

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık