1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kilo Kontrolünü Nasıl Sağlarım?

Kilo Kontrolünü Nasıl Sağlarım?
0

Günümüzde çoğu insan kilo problemi yaşıyor. Etrafımızda bu kadar ilgi çekici yiyecek varken hele hele de Türk mutfağının muhteşem tatları varken diyet yapmak oldukça zor. Ben bugün size kilo kontrolünü nasıl sağlayacağınız konusunda fikir olabilir diye kendi deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. Bunlar tamamen benim kendi deneyimlerim olup öneri niteliğinde değildir. Her zaman için bir uzman eşliğinde zayıflamak en güzeli. Özellikle tansiyon, şeker vb. gibi bir probleminiz varsa mutlaka bir doktora ve diyetisyene başvurun.

Evet yukarıda da bahsettiğim gibi öncelikle bir uzmana başvurmak yapacağınız ilk şey olsun. Tansiyon, şeker, vitamin eksikliği ya da başka bir problem kilo vermenizi engelliyor olabilir.

Evinizde baskül bulundurun. Ben evimde mutlaka baskül bulunduruyorum. Her gün sabah aç karnına tartılıyorum. Yemeği fazla kaçırdığınızda diğer gün kendinizi frenlemenize yardımcı oluyor.

Bir uzman önermediyse ki önereceğini de zannetmiyorum asla şok diyet uygulamayın. Ya da tek besine dayalı diyetler uygulamayın. Vereceğiniz kilo sadece sudan olduğu gibi vücudunuz da güçsüz kalacaktır. Muhtemelen bağışıklık sisteminiz zayıflayacaktır. Ne kadar renkli beslenirseniz o kadar iyi.

Kilo vermek için ille deli gibi spor yapmaya gerek yok ama mutlaka hareketli olun. Yapabiliyorsanız günde 1 saat tempolu yürüyün. Vücut kaslarımızın çoğu bacaklarda olduğu için yapılacak en güzel spor bence yürüyüş. Ben genelde yürüyüş yaptığım dönemlerde her zamanki gibi yediğim halde kilo verdim. Pilates ve plank gibi sporları da vaktiniz varsa uygulayın. Kilo verirken vücudunuz da şekillenmiş olacaktır.
Plank ile ilgili yazım.

Ben bir çok diyet programını denedim. Genelde birkaç gün sürdüler :) En güzel kilo kontrolünü sabah kahvaltısını sıkı yaparak ve diğer öğünümü akşam 4-5 gibi yaparak (tabi ölçüyü kaçırmadan) sağladım. O saatten sonra meyve,çay,yoğurt,süt gibi hafif şeyler yedim. Abartmamak kaydıyla kurabiye, kek, börek yiyeceksem kahvaltıda yedim. Bir diyete bağlı kalmayıp canım ne istediyse yediğimden çok rahat kilo verdim. Burada en önemli püf nokta gün içinde istediğinizi yiyip akşam çok fazla yememek. Sağlığınız için de kızartma fast food tarzı yiyecekleri çok kaçırmadan meyve sebze ve proteini eksik etmemek en güzeli.

Ani kilo kayıplarından kaçının. Araştırdığım kadarıyla bu şekilde kilo verenler daha çok sudan kilo veriyorlar ve yüz bölgelerinde çökme olabiliyor. En güzeli yavaş yavaş sağlıklı bir biçimde kilo vermek. Tabi onu da abartmadan :) Beden kitle endeksinizi hesaplayın. Belki de kilo vermenize gerek yoktur.

Sağlıcakla kalın…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
IMG_20180222_190146

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap