1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kan Grubuna Göre Beslenme ve A Kan Grubu Diyeti

Kan Grubuna Göre Beslenme ve A Kan Grubu Diyeti
0

Dr. Peter J. D’Adamo’un beslenme için çığır açan ve best-seller olan kitabına göreinsanlar kan gruplarına göre beslenmeli. Başta yok canım olur mu öyle şeydediğim kitabını okuduğumda hiç de haksız olmadığını gördüm. D’Adamo “Dünyada birbiriyle aynı olan iki insanın olmadığınainanmışımdır. İki insanın parmak izleri, dudak izleri, ses izleri eşleşmez.Birbirinin aynı olan iki ot ya da iki kar tanesi yoktur. Her insanın diğerindenfarklı olduğuna inandığım için aynı yiyecekleri tüketmelerinin mantıklı olmadığınıdüşündüm. Her insanın farklı bir bedende farklı yetenekler, zayıflıklar vebesin ihtiyaçlarıyla var olduğunu gördüm. Sağlıklı kalmanın ya dahastalıklardan kurtulmanın tek yolu, o hastaya ihtiyacı olanı vermektir.”der. Bu yüzden herkesin aynı şeyleri yememesi, aynı egzersizleri yapmaması gerektiğinisavunur. Çünkü kan grubumuz iç kimyamızı ve besinleri öğütme şeklimiziyansıtmaktadır. Hatta kendi hastalarına kan gruplarına göre diyet yapmıştır ve geneldeiki hafta gibi kısa sürede sonuç almaya başlamıştır.
Bu kısaaçıklamadan sonra ben de kitapta yazılanlardan kesinlikle fayda gördüğümü vekendi kan grubum A grubu için yazılan bazı şeylerin bana da birebir uyduğunu şaşırarakokudugumu belirtmek istiyorum. Bugün sizlerle A grubu diyetini paylaşacağım.

J. D’Adamo’ya göre A grubu insanların yerleşik hayata geçmesi ve tarımtoplumuna evrilmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu yüzden özellikle kırmızı eti çoktüketmemeli bitkisel proteinlere ağırlık vermelidir. Daha çok sebze, meyveağırlıklı beslenmeli ve yoga gibi hafif egzersizler yapmalıdır.

Nasıl beslenmeli?

Eti azaltmalı,sebze ağırlıklı beslenmeli, bu kan grubu mide asidini az ürettiği için etinfazlası zararlıdır, ağırlık yapar, enerji kaybına uğratır.
Et olarak dahaçok deniz ürünlerine yönelmelidirler
Kuru bakla, taze fasulye, mercimek, börülce, yulaf faydalıdır.
Soya unu, yulaf unu,çavdar unu faydalıdır.
Enginar, zencefil, brokoli,marul, pazı, şalgam, rezene, sarımsak, maydanoz, pırasa,ıspanak, hindiba, bamya, soğan, karaturp, balkabağı, havuç, kereviz, mantar, maydanozA grubu için en faydalı sebzeler arasındadır.
Böğürtlen, kızılcık,greyfurt, limon,,incir,kuru erik, dut, ananas, erik, kiraz, kivi kayısı, ise enfaydalı meyvelerdir.
Hardal, zencefil,sarımsak, zerdeçal faydalıdır.
Kuşburnu, papatya, ginseng,fesleğen, rezene, kantaron, karaağaç,limon otu, hindiba ve ekinezya caylari, kahve, yeşilçay faydalı içeceklerdir.
Agrubundakiler sebze ağırlıklı listelerinde biber, domates, patates ve lahanayadaha az yer vermelidir.
Kilo vermek isteyenler eti mutlaka azaltmalıdır.

Sağlıcakla kalın…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir
pomegranate-1064397_960_720

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap