1. Ana Sayfa
  2. Haberler

B12 Vitamini

B12 Vitamini
0

B12 Vitamini

Hayatın koşuşturmasıiçerisinde hepimiz biraz yorgun, halsiz ve unutkan olabiliyoruz. Belki de hiç de aklımıza gelmeyen bir etken buhalimizin sebebi olabilir. B12 vitamini eksikliği! Uzun süreli eksikliğinde çokciddi sağlık sorunlarına neden olabilen hiç de hafife alınmaması gereken bir sağlıksorunu. İsterseniz hemen B12 vitamininin fonksiyonları ve önemine bakalım.
B12, insan vücudunun için çok önemli fonksiyonlara sahip insanvücudu tarafından sentezlenemeyen, suda çözünen bir vitamindir. B12 bakımındanzengin bir diyet ya da günlük takviye almak, enerji düzeyini artırmaya, hafızayıkuvvetlendirmeye ve psikolojik olarak daha iyi hissetmemize yardımcı olabilir.Ayrıca kalp krizi, felçler ve daha birçok hastalık için önleyicidir. B12vitamini eksikliği ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Eksikliğinde yavaşdüşünme, hafıza zayıflığı, dikkat eksikliği görülebilir. Yalnız diğer vitamineksiklikleriyle karıştırılabildiğinden bir kişide bir B12 eksikliğinin olupolmadığını belirlemenin en iyi yolu kan testi olacaktır.

B12 Vitamininin Temel Fonksiyonları

Bellek fonksiyonunda önemli rol oynar. Ulusal Sağlık Enstitüsüne (NIH)göre, normalden biraz daha düşük seviyelerde bile zayıf hafızaya neden olur.
Sağlıklı sinir sistemi için çok önemlidir. B12 eksikliği, ellerde veayaklarda hissizlik ve karıncalanma gibi nörolojik değişikliklere nedenolabilir.
Düşük B12 seviyeleri ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir.
Kırmızı kan hücresi üretimi için gereklidir. B12 eksikliği anemi yanikansızlığa neden olur.
B12 vitamini hücre yaşlanmasını engeller.
Kalp sağlığı için çok önemlidir.
Eksikliği halsizlik ve yorgunluğa neden olur.
Meme, kolon, prostat, akciğer kanserlerine karşı koruyucudur.
Sağlıklı saç, cilt ve tırnak için en önemli faktörlerdendir. Çünkü yenihücre üretimini sağlar.
Burada başlıca faydaları ve önemini belirtmeye çalıştığımız bu vitaminin eksikliğinden şüpheleniyorsak hemen bir doktora başvuralım.
Sağlıcakla kalın…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap